Niech żyją debiuty!

Początki bywają trudne. Każdy z nas zna to powiedzenie, ale czy można je użyć w kontekście debiutów spółek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w tym roku?

Polski e-commerce Allegro w pierwszym tygodniu notowań na głównym parkiecie wyceniany był na kwotę 3,5 razy większą niż PKO Bank Polski i 34 razy większą niż Jastrzębskie Spółki Węglowe. Kapitalizacja debiutanta zbliża się do 90 miliardów złotych, dystansując przy tym pozostałe spółki z WIG20. Wejście Allegro na giełdę nie jest jedynym udanym debiutem na GPW w tym roku i pozostałe wydają się być równie ciekawe.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 122105817_362862195158401_4373059739723122605_n.jpg


Już od kilku miesięcy informacja o IPO Allegro (Initial Public Offering) rozpalała wyobraźnię inwestorów. Początkowo polski e-commerce został wyceniony na aż 44 miliardy złotych, a inwestorzy indywidualni mogli łącznie nabyć akcje za 404 miliony złotych, składając zapisy w domach maklerskich. Popyt zdecydowanie przewyższył podaż, w związku z tym redukcja wyniosła blisko 85%. Oznacza to, że inwestor indywidualny, który zapisał się na 100 akcji Allegro, finalnie otrzymał ich zaledwie 15, a nadpłacony kapitał został zwrócony na jego konto.

Pierwsze notowania spółki Allegro na głównym parkiecie miały miejsce 12 października tego roku, kiedy to za akcje płacono ponad 50% więcej niż podczas IPO. O zainteresowaniu udziałami giganta świadczy wartość obrotu, który tego dnia wyniósł 4 miliardy złotych, podczas gdy obroty drugiego w kolejności CD Projektu nie przekroczyły 200 milionów. Z tego powodu została podjęta decyzja o przeprowadzeniu nadzwyczajnej rewizji indeksów, podczas którego Allegro zastąpiło mBank w WIG20.

To, czy akcje Allegro są przewartościowane czy nie, każdy musi ocenić samodzielnie. Jedno jest pewne: w zdominowanym przez państwowe molochy WIG20 Allegro jest powiewem świeżości. Spółki, w których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, przeważnie znajdują się w kilkuletnim trendzie spadkowym, a ich przyszłość jest niepewna. Allegro kusi do inwestycji zagranicznych inwestorów, którzy być może z czasem przekonają się do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Na rynku NewConnect również nie brakuje udanych debiutów. Zdecydowanie jednym z nich jest wejście na rynek nieregulowany spółki z branży gier – Pyramid Games. 13 sierpnia 2020 roku, podczas pierwszego dnia notowań, płacono za akcję lubelskiego producenta gier 100 złotych, a następnego dnia aż 140 złotych. Podczas ostatniej emisji akcje Pyramid Games nabywano za 20 złotych, zatem wzrost kursu był liczony w setkach procent. Za tak duży popyt na akcje podczas pierwszych dni notowań odpowiada nadchodząca premiera gry ,,Occupy Mars’’, która została bardzo pozytywnie przyjęta przez przyszłych graczy. Gra, w której wyruszymy na Marsa, buduje aktualnie silną wishlistę na platformie Steam, gdzie kupowane są gry.


I jeszcze jedna ciekawa spółka, która dopiero zadebiutuje na rynku NewConnect: Drago entertainment. Firma przeprowadziła we wrześniu tego roku kampanię crowdfundingową, pozyskując przy tym kapitał na swoje projekty. Zadziwiające jest to, że druga transza emisji, która była przeznaczona dla inwestorów indywidualnych, trwała zaledwie 90 sekund. Zbiórki crowdfundingowe innych firm trwają zazwyczaj kilka godzin lub kilka dni. Krakowski producent gier ma w swoim portfolio ciekawe projekty m.in. “Red Frost” czyli postapokaliptyczny surviwal, mogący powtórzyć wyczyn “Green Hell” od Creepy Jar, który odniósł globalny sukces.

Tak entuzjastyczne podejście inwestorów do małych spółek produkujących gry można jednak wyjaśnić. Inwestorzy szukają studia na miarę kolejnego CD Projekt lub 11 Bit Studios, licząc, że spółka powtórzy ich sukces i będzie rozpoznawana na całym świecie. To właśnie dlatego zdarza się, że niewielkie studia, produkujące gry, osiągają astronomiczne wyceny sięgające kilkuset milionów złotych.

Debiuty Allegro czy spółek z branży gier mogą napawać optymizmem. Jest jeszcze długa lista spółek, które dążą do tego, aby przekształcić się w spółkę akcyjną i pozyskać finansowanie na swoje projekty. Czy pozostałe firmy odniosą podobny sukces? Czas pokaże…

Franciszek Szukała
SKN IK Profit

Źródła:
– Parkiet.com
– Strefainwestorów.pl
– Steam.pl

About the author: SKN Profit